Kuva: Etunimi Sukunimi

Porvoonkorpi

Porvoon kaupungin omistamista metsistä muodostuva laaja yhtenäinen metsämanner, joka sijaitsee Tunnträsketin – Veckjärven, Kevätkummun, Tarkkisten ja Epoon välisellä alueella. Siihen kuuluu mm. Holkenin ja  Humlan alueet, Veckjärven itäpuolisia ja Tervajärven länsipuolisia alueita, Mustakorven alue, Heinäjärven–Hässjebackenin metsiä, Lillträsketin rantametsiä sekä Domargårdin alueen metsiä.

Osa alueista on suojeltu luonnonsuojelualueina tai METSO-alueina*

(* METSO = Etelä-Suomen metsien monimuotoisuus- ja suojeluohjelma)

Alueen kartta

Oheinen kartta esittää karkeasti Porvoonkorven aluetta. Porvoonkorvella ei ole kuitenkaan yleisesti tunnustettuja, tarkkoja rajoja. Karttaan on merkitty luonnonsuojelualueet tummanvihreällä.

Klikkaa ylläolevaa painiketta saadaksesi lisätietoja alueesta

Itä-Uudenmaan luonnonsuojeluyhdistyksen ja Porvoon seudun lintuyhdistyksen tavoitteena on, että Porvoonkorvesta muodostetaan virkistys- ja ulkoilualueiden, suojeluun varattujen alueiden (luonnonsuojelualue, METSO) sekä niitä yhdistävien metsäkäytävien avulla yhtenäinen metsäalueverkosto, joka jätetään taloudellisten hakkuiden ja rakentamisen ulkopuolelle. Tavoite julkistetaan 18.3. järjestettävässä Porvoonkorpi-illassa nimellä  Porvoonkorpi 2030 -visio — virkistystä ja luonnonrauhaa.

Tavoitteemme toteutumisesta olisi monenlaista hyötyä. Se mm.

  • turvaisi Porvoonkorvensäilymisen arvokkaana luontoalueena ja luonnonrauhan tyyssijana, jossa luonnoneläimet viihtyvät, eläimet ja kasvit kukoistavat elinvoimaisina populaatioina ja uhanalainen metsälajisto voi hyvin
  • turvaisi porvoolaisten mahdollisuuksia virkistäytymiseen, ulkoiluun, sienestykseen, marjastukseen jne. kaupunkialueen viereisellä metsäalueella, jonne pääsee julkisilla ja jopa kävellen
  • tuottaisi säästöä terveydenhoitokuluissa, kun tutkitusti ihmisten työssä jaksaminen paranisi, heidän päästessä helposti metsään
  • vahvistaisi Porvoon imagoa ihmis- ja luontoystävällisenä asuinpaikkana ja tulevaisuudesta vastuunsa kantavana kestävän kehityksen paikkakuntana
  • palvelisi Porvoon kaupungin omia ilmasto-, hiilineutraalius-, ympäristö- ja    metsiensuojelutavoitteita, joita esitellään Ilmasto- ja ympäristöohjelmassa 2024-27
  • hillitsisi omalta osaltaan ilmastonmuutosta ja luontokatoa sekä auttaisi Suomea edistämään YK:n ja EU:n suojelutavoitteiden toteutumista Etelä-Suomessa, jossa pelkkä valtion osallistuminen riitä, vaan siihen tarvitaan myös kuntien apua

Porvoonkorven metsät eivät ole kaupunginjohdon, poliitikkojen tai viranomaisten metsiä, vaan kaikkien porvoolaisten metsiä, MEIDÄN metsiä!

Mitä sinä voit tehdä Porvoonkorven hyväksi?

Seuraavassa joitakin ehdotuksia, miten jokainen meistä voi tukea järjestöjen tavoitetta ja kantaa oman kortensa kekoon Porvoonkorven hyväksi:

– Vaikuta äänestämällä ehdokasta, jonka tiedät tekevän töitä (ei siis vain puhuvan) Porvoonkorven ja yleisemminkin luonnon ja metsien puolesta

– Ota yhteyttä äänestämääsi ehdokkaaseen ja kerro Porvoonkorven olevan sinulle tärkeä asia

– Kirjoita mielipidekirjoituksia paikallislehtiin, päättäjät lukevat niitä tarkalla silmällä

– Retkeile Porvoonkorvessa ja tee havaintoja suojelun kannalta tärkeistä lajeista ja ilmoita havainnot esim. Laji.-fi:hin (Luonnontieteellisen keskusmuseon havaintojärejstelmä) tai Tiiraan (BirdLife Suomen lintuhavaintopalvelu)

– Ota kuvia Porvoonkorven retkeltäsi ja laita postaus someen, niin alue tulee sitä kautta tutuksi mahdollisimman monille ihmisille.

Ajankohtaista

  • Vuosikokous 29.1.2025 ja uusi hallituskokoonpano

    Yhdistyksen vuosikokous pidettiin 29.1.2025 Porvoon Paahtimon kabinettitilassa. Kokouksessa hyväksyttiin edellisen vuoden toimintakertomus, vahvistettiin tilinpäätös sekä vahvistettiin alkaneelle vuodelle tulo- ja menoarvio ja toimintasuunnitelma. Keskusteltiin mm. että tulisi enemmän aktivoitua koko…

    LUE LISÄÄ: Vuosikokous 29.1.2025 ja uusi hallituskokoonpano
  • Luonto lainassa -viikon tapahtuma Porvoon kirjastossa

    Tiistaina 4.2.2025 Porvoon kirjastossa vieraili yhdistyksemme kutsumana neurologian ja planetaarisen terveyden lääkäri Hanna Haveri. Kuulijakuntaa oli kertynyt mukavasti paikalle. Saimme kuulla asiaa, jonka toivoisi olevan kaikille tärkeää ja päivän selvää….

    LUE LISÄÄ: Luonto lainassa -viikon tapahtuma Porvoon kirjastossa
  • Uudenmaan piirin Ketosirkka-hanke sai rahoituksen ensi vuodelle

    Uusimaa-lehti julkaisi 19.12.2024 uutisen, että OP Uusimaa jatkaa Uudenmaan piirin Ketosirkka-hankkeen tukemista. IULY:n alueella tuen avulla on hoidettu Porvoon Sannaisten tammimäkeä, Koivuniemen pihaketoa ja Linnamäkeä.

    LUE LISÄÄ: Uudenmaan piirin Ketosirkka-hanke sai rahoituksen ensi vuodelle