Porvoonkorpi-ilta kiinnosti

Uutiset

IULY:n ja Porvoonseudun lintuyhdistyksen järjestämä Porvoonkorpi-ilta oli suuri menestys. Linnankosken lukion auditorio oli ääriään myöten täynnä.

IULY:n ja Porvoonseudun lintuyhdistyksen järjestämä Porvoonkorpi-ilta oli suuri menestys. Linnankosken lukion auditorio oli ääriään myöten täynnä. Paikalle tulleet ehdokkaat lukuunottamatta yhtä olivat myönteisiä suunnitelmalle Porvoonkorven suojelusta. (Perussuomalaisten ehdokas ei puoltanut alueen suojelua, koska pelkää rajoittavan kaupungin kasvua, mutta tunnusti metsän virkistysarvon). Yksimielisiä he olivat myös siitä, että hallituksen ”satumetsäkriteerit” eli vanhan metsän kriteerit ovat kohtuuttoman tiukkoja.

Tilaisuudessa kuultiin erinomaisen asiantuntevia alustuksia ja hyviä yleisöpuheenvuoroja. Jo yhdistämällä nykyiset suojelualueet kaupungin omistamat maat suojelemalla ylletään kaupunginvaltuuston itsensä asettamaan tavoitteeseen 17% suojeluasteesta ja vähän ylikin, ja kunnilla onkin nyt erityisen suuri vastuu vanhan metsän kriteerien tiukentuessa kaiken tutkimustiedon vastaisesti.

Ajankohtaista