Koillis-Kytömaa, luonnosvaihe
–
Keravan ympäristönsuojeluyhdistyksen lausunto Koillis-Kytömaan asemakaavan luonnoksesta
Koillis-Kytömaan asemakaava-alueen välittömässä läheisyydessä sijaitsee kaksi arvokasta luontokohdetta, Kytömaan suo ja lähde. Kuten Pohjois-Kytömaan alueen luontoselvityksessä (31.8.2021) todetaan, suo on ojittamaton korpiräme, joka on Etelä-Suomessa erittäin uhanalainen ja paikallisesti erittäin arvokas kohde. Pohjois-Kytömaan kaava-alueen pienvesiselvityksessä ja hulevesivaikutusten arvioinnissa (20.9.2021) puolestaan todetaan, että ”lähdettä voidaan pitää vesilain 2 luvun 11 §:n suojeltuihin vesiluontotyyppeihin kuuluvana luonnontilaisena lähteenä.” Vesilain mukaan tällaisen lähteen luonnontilan vaarantaminen on kielletty.
Kytömaalta on viimeisen kahdenkymmenen vuoden aikana kaadettu laajat alueet metsää rakentamisen tieltä. Teollisuus- ja asuinrakennukset ympäröivät suota ja lähdettä nyt lännestä ja etelästä. Pienvesiselvityksessä todetaan, että pohjaveden pintaa ei saa laskea lähteen lähialueilla. Valokuvien (9/2012–6/2021) perusteella selvityksessä vedettiin johtopäätös, että lähde on säilynyt entisellään. Selvitys on kuitenkin jo useita vuosia vanha, ja monien luonnonystävien mielestä lähde on kuivumaan päin. On perusteltua olettaa, että lähteen luonnontila on jo nyt vaarantunut vesilain vastaisesti.
Myös Kytömaan suon vesitase vaarantuu voimakkaan rakentamisen myötä. Pienvesiselvityksessä todetaan, että ”suon turvekerros on melko ohut … Sen vuoksi suon vesitase on herkkä, eli sen riskinä on vettyminen tai kuivuminen vesimäärän merkittävästi muuttuessa.” Selvityksen kartoista käy ilmi, että suon valuma-alue ulottuu nyt asemakaavoitettavalle Koillis-Kytömaalle. Koska jo aikaisempi rakentaminen on ulottunut valuma-alueelle, uusi pientaloalue vaarantaisi suon vesitasetta entisestään.
Huolimatta siitä, että kaava-asiakirjoissa toistuvasti kannetaan huolta Kytömaan lähteestä, mitään ei ole tehty sen hyväksi. Pohjois-Kytömaan kaavassa luvattiin säilyttää Kytömaan suo. Suurin osa suosta tuli silloin asemakaavaan (VL/luo). Uusimmassa asemakaavassa edelliseen asemakaavaan kuulumaton Kytömaan suon koillisosa on merkitty VL/luo. Lähde on jäänyt asemakaavojen ja niiden tuoman suojan ulkopuolelle. Noin kymmenen vuotta sitten lähes koko metsä lähteen ympäriltä kaadettiin. Parisen vuotta sitten kaadettiin kuusia lähteelle vievän polun tukkeeksi. Lähdettä ympäröi tällä hetkellä siivottoman näköinen risukko. Suunnitelma lähteen pelastamiseksi pitäisi laatia ennen kuin se on liian myöhäistä.
Varovaisuusperiaatteen mukaisesti kaupungin tulee lopettaa kaikki rakentamistoiminta Kytömaan suon ja lähteen ympärille. Koillis-Kytömaan kaavaluonnos tulee hylätä ja samoin jättää toteuttamatta jo asemakaavoitettu kortteli 4030 suon eteläpäässä. Samalla tulee aloittaa suon vesitilanteen ja lähteen virtauksen säännöllinen seuranta. Erityisesti lähteen alueella tulee tehdä luonnonhoitotoimia siten, että lähteen tila alkaa parantua ja sitä ympäröivä metsä luonnontilaistua. Kytömaan alueen asemakaavoitus tulee saattaa loppuun siten, että moottoritien ja olemassa olevan asuinalueen väliin jäävä metsä soineen ja lähteineen kaavoitetaan lähivirkistysalueeksi ja suojaviheralueeksi. Tämä metsäalue toimisi myös luonnollisena meluesteenä moottoritien suuntaan ja tarjoaisi Kytömaan asukkaille hyvät lähivirkistysalueet.
Kaavaan voi tutustua tarkemmin Keravan kaupungin sivuilla.