Kisakallio: lausunto asemakaavamuutoksen valmisteluvaiheesta

Artikkelit, Kannanotot

Lohjan Seudun Ympäristöyhdistys ry antoi 2.3.2025 Lohjan kaupungin kaavoitukselle lausunnon Kisakallion asemakaavamuutoksen valmisteluvaiheesta.
Kaava-alueen kuvakaappaus Lohjan karttapalvelusta
Kuva: Lohjan karttapalvelu

Asemakaavan muutoksella halutaan mahdollistaa uuden monitoimihallin rakentaminen Kisakallioon. Asemakaavamuutoksen aineistoon kaavakarttoineen ja selvityksineen voi tutustua Lohjan kaupungin sivuilla: L120 Kisakallio.

Lausunnossamme otimme kantaa luontoselvitysten täydentämiseen ja arvokkaiden luontokohteiden turvaamiseen kaavassa ja rakentamisen aikana.

Onko sinulla kysyttävää tai kommentoitavaa lausunnosta? Lähetä meille sähköpostia: lohjanseutu@sll.fi.

Lausunto kokonaisuudessaan

Luontoselvitys

Tehtyyn luontoselvitykseen on selvästi panostettu ja siinä on käytetty eri lajiryhmien erityisasiantuntijoita, mikä on hienoa. Muutamia puutteitakin vielä löytyy. Ensinnäkään karttakuvaan ei ole rajattu eri luontotyyppejä kuvauksineen koko selvitysalueelta, vaan tarkempi selostus on vain arvokkaimmiksi todetuista alueista. Näin ollen selkeä kokonaiskuva alueen luonnosta ei kunnolla hahmotu. Luontotyyppien kuviokohtaiset rajaukset tulee laatia koko selvitysalueelta, niin kuin yleensä luontoselvityksissä on tehty.

Kaavan materiaaleista ja vuoden 2024 luontoselvityksestä käy ilmi, että Kisakallion alueelta on tehty ainakin seuraavat luontoselvitykset, jotka puuttuvat kaavan oheismateriaaleista:

  • Kuusisto, I. 2023. Uhanalaisten jäkälien esiintymien kartoitus Lohjan Kisakalliolla vuonna 2023. Luonto- ja ympäristötutkimus Envibio Oy, raportti 4.7.2023.
  • Kisakallion urheiluopiston asemakaava-alueen vuoden 2004 luontoselvityksessä todettujen liito-oravan elinpiirien nykytilan tarkistus, Reijo Pokkinen, Luontopalvelu Vanamo, 9.4.2010
  • Kisakallion urheiluopiston asemakaava-alueen vuoden 2004 luontoselvitys

Ympäristöyhdistyksen mielestä luontoselvitystä on tältä osin täydennettävä. Täydennyksessä on kerrottava, mitä arvokkaita kohteita selvitysalueella on todettu aiemmin tehdyissä luontoselvityksissä ja miten ne on huomioitu. Mikäli todetuissa arvokohteissa on tapahtunut muutoksia, tulee muutosten syitä arvioida. Lisäksi edellä mainitut selvitykset tulee jatkossa liittää kaavamateriaaleihin, jotta ne olisivat julkisesti saatavilla ja kaikkien, etenkin päättäjien, käytettävissä.

Arvokkaiden luontokohteiden turvaaminen

Koska Kisakallion alueen rakentamista voimakkaasti laajennetaan, siellä vielä olevat arvokkaat luontokohteet on vastaavasti turvattava. Ympäristöyhdistyksen mielestä kaikki luontoselvityksessä arvoluokkiin 1–4 kuuluvat kohteet tulee turvata erillisillä kaavamääräyksillä. Lakisääteiset kohteet (arvoluokka 1) ja erityisen tärkeät kohteet (arvoluokka 2) tulee kaavamääräyksiin varata merkinnällä SL luonnonsuojelualue tai luonnonsuojelualueeksi varattu alue. Tällöin tulee turvatuksi myös kartoituksissa todettu uhanalaisten jäkälien tärkein elinpaikka.

Selvitysalueen lounais–eteläosassa on kaikkia arvoluokkia sisältävä yhtenäinen arvokas luontokokonaisuus. Myös koko tämä alue tulee kaavassa varata merkinnällä SL luonnonsuojelualue tai luonnonsuojelualueeksi varattu alue. Samalla turvataan erittäin uhanalaisen (EN) lahokaviosammaleen tärkeimmäksi todettu elinpaikka. Myös lajin toinen elinpaikka tulee kaavassa varata SL-alueeksi.

Kalliosinisiiven elinalueiden suositellut rajaukset tulee kaavaan merkitä luo-merkinnällä, luonnon mo-nimuotoisuuden kannalta säilytettävä alue, ja näiden alueiden hoidossa tulee edistää isomaksaruohokasvustojen elinolosuhteita. Alueille tulee laatia kaavatyön ohessa hoitosuunnitelma kalliosinisiiven elinolojen turvaamiseksi ja parantamiseksi. Suunnitelman tulee sisältää myös rakentamisen alle jäämässä olevien isomaksaruohojen siirto säästettäville kalliosinisiiven elinalueille eräänlaisena kompensoivana toimenpiteenä. Tämä ei ole kohtuuton vaatimus suhteutettuna tulevaan lisärakentamiseen.

Kaava-alueelta on luontoselvityksen mukaan löydetty kahta haitallista vieraslajia: komealupiinia ja kurtturuusua. Maanomistajalla on velvoite hävittää niiden esiintymät, ja asiasta on sovittava maanomistajan kanssa. Lisäksi on selvitettävä, voidaanko hävittämisvelvoite kirjata kaavamääräyksiin, mutta ainakin asia tulee todeta kaavaselostuksessa.

Luonnosvaihtoehdot ja rakentaminen

Yhdistyksen mielestä monitoimihalli tulisi sijoittaa sinne, missä on jo muutenkin rakennettua aluetta, eli vaihtoehdon E mukaisesti. Vaihtoehto A:ssa tielinjausta täytyisi muuttaa, ja uusi linjaus menisi ainakin luontoselvityksissä arvoluokka 3:een tunnistetun alueen päälle. Vaihtoehto A on myös maisemallisesti haastava: alueelle saavuttaessa heti ensimmäisenä vastassa olisi jättimäisen hallin seinä.

Alueen rakentamisen aikana tulee kiinnittää erityisesti huomiota luontoarvojen turvaamiseen. Esimerkiksi alueen itäpuolella liito-oravalle soveltuva alue tulee merkitä maastoon selkeästi, koska se sijaitsee aivan kiinni rakentamisalueessa.

Ympäristöyhdistys kannattaa suunnitelmaan sisältyvän luontokeskuksen toteuttamista.

Ajankohtaista