Hakkuut on keskeytetty Rokansaarella

Puumalan Rokansaarta on kutsuttu Saimaan salaiseksi helmeksi ja Paratiisisaareksi. Keväällä ympäristöjärjestöjen tietoon tuli, että saaren yli 100-vuotiaisiin metsiin on suunniteltu hakkuita.

Teksti

Liisa Hulkko

Kuva

Heikki Härkönen

Suomen luonnonsuojeluliiton Etelä-Savon piiri teki valituksen Itä-Suomen hallinto-oikeuteen ely-keskuksen päätöksestä antaa UPM:lle luvan hakata Rokansaaren Natura-alueilla. Hallinto-oikeus teki elokuussa välipäätöksen ja asetti toimenpidekiellon. Seuraavaksi tutkitaan, löytyykö alueelta boreaalisen luonnonmetsän piirteitä.

Metsäteollisuuden suojelutilastoissa alue kuuluu kohteeseen ”suojellut metsät”, jossa varovaiset hakkuut ovat sallittuja. Alueelle on kuitenkin suunniteltu avohakkuita. Aiemmat avohakkuut ovat olleet laajoja ja koneurat näkyvät maastossa edelleen.

”Luonnonsuojeluväen keskuudessa on herättänyt hämmästystä ja ärtyneisyyttä se, että metsä voidaan yhtä aikaa laskea suojelukohteeksi ja hakattavaksi. Metsäteollisuuden lobbaajat väittävät sitten, että Suomen suojeluaste olisi muka 18 prosenttia”, Luonnonsuojeluliiton piirin toiminnanjohtaja Heikki Härkönen ihmettelee.


Härkösen mukaan boreaalisia luonnonmetsiä on Natura-alueilla enemmänkin, joten Rokansaaren päätös on merkittävä myös laajemmin. Rokansaaren Natura-suojeluperuste on saimaannorppa, mutta metsätkin ansaitsisivat suojelua.

Julkaistu Luonnonsuojelija-lehdessä 3/2023

Luonnonsuojelija-lehti on jäsenetu