Luonnonkukkien päivän retki 20.6.2021

Paikallistapahtumat

Yhteispohjoismaista luonnonkukkien päivää vietetään 20.6.2021. Päivän tavoitteena on kasvintuntemuksen ja -harrastuksen edistäminen sekä yhteisten luontokokemusten tarjoaminen suomalaisille.

Tänä vuonna teemalajina on keltakurjenmiekka (Iris pseudacorus) Suomen luonnonsuojeluliiton Virtavesi teemavuoden kunniaksi.

Mäntsälän luonnonsuojeluyhdistyksen luonnonkukkien retki järjestetään Sandberginpellolle. Retkikohde on Uudenmaan maakunnallisesti arvokas perinnemaisemakohde ja siellä kasvaa edustavaa niittykasvillisuutta.

Lähtö on Riiskiläntie 100, Mäntsälä, ladon luota 20.6.2021 klo 10. Retki kestää kolme tuntia.

Retki ei sovellu heikosti liikkuville. Pellolla on käärmeiltä, joten saappaat tai varrelliset kengät myös aurinkoisella säällä. Mukaan omat eväät, saappaat ja halutessasi voit ottaa myös kasvion.

Tänä vuonna oppaana toimii Riitta Virtanen.

Ajankohtaista